295 zenei és számtalan egyéb programból iszonyú nehéz kiválasztani, hogy mi az, amire azt mondom, hogy ezt nem érdemes kihagyni. Most mégis kísérletet teszek arra, hogy a legkülönbözőbb szubjektív szempontok alapján felhívjam a figyelmet néhány produkcióra. Ez a szempont lehet akár az is, hogy szervezőként nagy fegyverténynek gondolom egy-egy zenekar fellépését, de az is, hogy valaki(ke)t annyira izgalmasnak és tehetségesnek tartok, hogy igazán sajnálnám, ha egyáltalán nem figyelne fel rá a közönség. Szóval ez egy nagyon személyes ajánló, a legnagyobb színpadoktól a legkisebbekig.
- GAYLE (USA) - Metal-Sheet Nagyszínpad, szerda, 22:00
Tulajdonképpen fogalmam sincs, hogy mit kell várni ettől a koncerttől. Egyszerűen van ez a klip, ami úgy kezdődik, hogy “me and my friends visit my ex’s house”, majd megszólal egy jól láthatóan dühös vörös hajú tinédzser, hogy
“fuck you, and your mom, and your sister, and your job and your broke ass car and that shit you call art”.
És van ez a dal, amit szerintem úgy tízezerszer lehetett hallani még a magyar hipermarketekben és rádiókban is, elképesztő dallamtapadást okoz, végtelenül egyszerű, mintha egy punkszám lenne, közben persze színtiszta generációs pop. Még az is lehet, hogy a koncert összes többi dala nem lesz túl érdekes, de szerintem iszonyú jó lehet együtt ordítani Gayle-lel azt hogy A B C D E F U.
- Amörf Ördögök - Kocsi.hu Színpad, szerda, 23:15
Gondolkodtam, hogy mennyire jó ötlet idelinkelni egy olyan számot, ami eredetileg nem is Amorf Ördögök (hanem a Csókolom zenekaré). De annyira sok Amorf Ördögök-szám nőtt közel a szívemhez annak idején, hogy elengedtem a választás kényszerét - ez a dal pedig azzal együtt, hogy feldolgozás, abszolút hozza az Amorf-esszenciát. Őket nem csak azért sorolom fel itt mindenképp, mert annak idején nekik köszönhetően lett zenekarom, hanem azért is, mert hét éve nem játszottak sehol és idén is csak a MüPában, a Kobuci Kertben és a Campus Fesztiválon lépnek fel.
- konkoi feat. Balla Gergely - Egyetem tér - UNIPASS Színpad, szerda, 00:00
Amit konkoi, azaz Grócz Bence képvisel, azt talán úgy lehet a legjobban a nevén nevezni, hogy kortárs minimalista elektronikus “komolyzene”. Nem adja könnyen magát, cserébe nagyon szépen, lassan építkező tripre viszi magával az embert. Ezúttal pedig kap egy kis csavart a történet, hiszen a csodás Platon Karataev zeneszerző-szövegírója, Balla Gergely csatlakozik hozzá. Gergő szövegei mostanra kis túlzással részei lettek a hazai irodalmi kánonnak, úgyhogy nyugodtan lehet mondani, hogy egy művészeti ágakon átívelő produkciót láthatunk majd.
- Cserihanna - CATL Lighthouse Stage, csütörtök 18:00
A komolyság után jöjjön valami felhőtlenség. Egy meghallgatáson találkoztam először az amúgy bábszínházi rendezőként dolgozó Cseri Hanna élő produkciójával és konkrétan rég nevettem ennyit zenén. Nem azon röhögsz, hogy ciki, nem azon, hogy valami rettentően weirdo dolog történne a színpadon: egyszerűen olyan mennyiségű ön- és nem ön-irónia, mélyről jövő szellemesség van a színpadon, cserihanna szövegeiben, színpadi jelenlétében és mondanivalójában, hogy nehéz lenne vele értelmiségiként nem rezonálni. Ja, és mindemellé még a dallamokkal is tök jól el lehet lenni.
- Queen Omega & The Royal Souls - CATL Lighthouse Stage, csütörtök 21:00
Eleve milyen az, hogy valaki Trinidad és Tobagóról jön ide Debrecenbe, hogy elképesztő hangon reggae-t és dancehall-t énekeljen nekünk egy nyolctagú zenekarral. Természetesen én is akkor találkoztam először a nevével, amikor megjelent Azahriah four moods 2 című dala, ami ráadásul szerintem az egyik legjobb Azi-szám. Csak remélni merem, hogy korunk első számú magyar zenészének rajongói közül sokan kíváncsiak lesznek, ki van a név és a hang mögött.
- Makrohang - Made In Debrecen X Hangfoglaló Színpad, csütörtök 22:40
Direkt egy régebbi koncertfelvételt tettem ide a nyíregyházi származású Makrohangtól, ami számomra annak idején komoly ajtókat nyitottak az instrumentális power-triók világa felé. Talán úgy tudnám megfogalmazni, hogy a Makrohang-koncert egy folyam, amely úgy hömpölyög előre, hogy bár folyton váratlan dolgok történnek benne, mégis egy irányba tart. Az elképesztő szinten zenélő tagok közben – nem meglepő módon – izgalmas karriert futottak be (Czirják Tamás a Jazzboisban dobol, Gyányi Marci számos helyen, közte a New Fossilsban basszusozik), de szerencsére nemrég feltámasztották a Makrohangot és minden a régi. Nem utolsósorban: utána át lehet érni a Mando Diaóra. Feltételezhetően a végén robban majd a nagy indie-sláger-bomba.
- Thy Catafalque - Welding Rock Aréna, péntek 23:15
Itt kell, hogy jöjjön egy coming out: nagyon kevés konkrét, kézzel fogható kapcsolódásom van a Thy Catafalque-hoz. Óriási respekttel, de némileg távolságot tartva nézem, hogyan tud egy titokzatos avantgarde metal produkció ennyire kultikus lenni messze a hazánk határain túl. Pont emiatt rettentően büszke vagyok, hogy sikerült Kátai Tamás formációjának egyetlen idei hazai fesztiválfellépését a Campusra csábítani. Ennek örömére összeraktunk egy nem akármilyen napot a metalzene ínyenceinek: Perihelion, Angerseed, Nular, Lazarvs, de nem mennék el szó nélkül a moszkvai undergroundból érkező pszichedelikus csajkvartett, a Lucidvox, illetve természetesen a Necropsia mellett sem.
- Óperentzia - Kocsi.hu Színpad, péntek 23:15
Na pontosan ilyen az, amikor a programszervező csúnyán kibabrál saját magával és két ilyen koncertet egy időbe rak. Mindenesetre ahogy mostanában kezdek nagyon intenzíven visszatalálni a tizen- és huszonéves koromban oly meghatározó pszichedelikus, hangszeres tánczenéhez, úgy lett újra az egyik – ha nem a – kedvenc koncertzenekarom itthon az Óperentzia, akiktől szándékosan egy egész koncertet linkeltem, nem pedig egy dalt, merthogy ez egy olyan utazás, amely közben nem érdemes kiszállni.
- Pure Lust - Forest Underground, péntek 23:30
És akkor ha már pszichedélia, maradjunk is ezen a vonalon: a Pure Lust brigádja egyrészt nagyon élhető bulikat szervez és egzotikus külföldi fellépőket hoz az országba, másrészt az alapító és rezidens dj-páros, Daniel Ban és Daniel Santiago dj szettjeivel egyre több helyen találkozhatunk. Nekem nagyon adja ez az elmélyültebb, lassabb, organikus, sokszor etno elemeket is tartalmazó house, utánuk pedig MΣO Culpa szettje jön majd, aki az Etnotech sorozat gazdája - a név magáért beszél.
- Nemzene - sok más helyszínen
Bár ebben az ajánlóban is domináns a zene, szerintem a fesztivál attól (is) fesztivál, hogy egy halom más dolgot is találunk. Érdemes ezzel a szemmel böngészni a programot. Lesz dadaista versfal a Manír jóvoltából, tévés legendák (többek között Vitray Tamás és Bánó András), kortárs táncperformanszok az Art Placcon, improvizáció a Csokonai Színház színészeivel, egészen unikális fényinstallációk a MEETLAB csoporttól - és még lehetne itt sorolni napestig.
- Rival Consoles - CATL Lighthouse Stage, szombat 22:40
Pulzáló, mély elektronikus groove-ok és vibráló szintetizátorok.
A hozzáértők úgy szokták definiálni Rival Consoles zenéjét, hogy a szintikben rejlő ridegséget megtölti élettel, organikus hangokkal, egyszerre tud szintetikus és élő, valamint elgondolkodtató és táncos lenni.
Ő is része annak az évről évre tartó építkezésnek, hogy egyre inkább kurrens és érdekes elektronikus előadókkal turbózzuk fel a fesztiválprogramot, nagyon örülök, hogy a tavaly méltán köztudatba robbant INOTA Fesztivál egyik fő fellépője idén nálunk látható.
- Lenkke_ - Made In Debrecen X Hangfoglaló Színpad, szombat 23:50
Lenkke_, avagy Fehér Lili a legújabb generáció egyik legtehetségesebb figurája. Egyedül van a színpadon, körbeveszi magát mindenféle fura hangszerekkel az elektronikus eszközöktől a dorombig vagy épp a furulyáig. Ritka hosszú zenei utat jár be minden egyes koncertje: az egyik pillanatban bólogatós downtempóra építkezik a hangsávjaival, utána váratlanul rappelni kezd, majd átlép az extázisba kergető, mosolygó techno-boszorkány szerepébe. Ha egyszer odakeveredsz a koncertjére, beszippant a világa. Előtte a cseh Bratri őrült dob + elektronika szettje, utána pedig Labek & Chrobak mély, transzba ejtő house groove-jai lesznek, ez jó kis záróprogram a feltörekvő tehetségek színpadán.
Szerző: Süli András, a Campus Fesztivál programigazgatója,
a PusztaHang társalapítója
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.