A debreceni zenei körökben „WarYou”-ként ismert Stefán János jó ideig nem gondolkozott abban, hogy majd a szólóprojektjéről fogja kérdezgetni egy random tag, de a Covid úgy felborított minden, hogy most erre is sor került. Kis városunk nemzetközi figyelmet is felkeltő progresszív rock zenekarának, a Ghoast Toastnak a basszusgitárosaként láthattuk színpadot, de ősszel Overflow címmel kiadott egy elektronikus lemezt. A projekt neve Sandbender, zeneileg pedig rendkívül változatos pysybient, dub alapokon nyugvó és hullámzó fúziós chillout elektronika. WarYou-t kérdeztem erről-arról, a válaszok hosszából pedig feltűnhet, hogy volt mondanivalója mind a kilenc dalt számoló lemezzel, mind a zenekészítéssel kapcsolatban. Az Overflow több részletben jelent meg az elmúlt hetekben, hónapokban, de épp karácsonyra teljes lett az anyag. Hallgassátok szeretettel, alább pedig az interjút is figyelmetekbe ajánljuk.
Az alapvetően instrumentális prog rockot játszó Ghost Toast basszusgitárosaként
Móka volt egyszerre írni drum&bass dobtémákat és gitárriffeket (néha akár ugyanabba a dalba is) Ahogy telt az idő, és lemezeket is kellett felvenni az éppen aktuális zenekarokkal, jött a következő lépés, a stúdióprogramok világa, ahol a felvételeket jobb híján mi magunk próbáltuk megcsinálni, vagdosni, effektezni.
Megvannak a maga bajai és bájai, és talán még én magam is tudnék jobbat kihozni belőle, de inkább azt gondolom, hogy az is ad neki egyfajta specialitást a saját szubjektív szemszögemből, hogy az egész az utolsó hangig a saját PC-men készült, a saját hangszereim hangjával, és így minden hiba is saját benne.
Milyen programon és milyen hangszereket felhasználva készültek a dalok?
A stúdióprogram, avagy szaknyelven DAW (digital audio workstation), amit legtöbbet használok a Samplitude. Szerintem az országban max egy tucat ember lehet aki ilyen elvetemült mint én – sokak szerint ez az egyik legprofibb szoftver ilyesmire, cserébe viszont meglehetősen nehéz kezelni, legalábbis a többihez képest. De már annyira megszoktam, hogy egyelőre nem tudok átállni másra. A VST-ket és hangmintákat pedig órákig sorolhatnám, a világon mindenféle fajtájú és ízű elérhető a világhálón, ezeket egy midi billentyűzettel vezérlem többnyire, az analóg hangszereim pedig két elektromos és egy elektroakusztikus gitár, valamint a basszusgitárom.

Tervezel élő fellépéseket a Sandbenderrel, vagy a vírushelyzet miatt egyelőre még nem gondolkozol ezen?
Nem-nem, több okból sem, egyik sem a vírus. Eleve ez a műfaj olyan, hogy nem igazán látni élő formában (belföldön értem, persze), közönsége sincs akkora, mivel nem annyira táncolható, ezért elektronikus zenés helyeken sem megszokott az ilyesmi. Pesten bizonyára van olyan hely ahova beférne, de sajnos ez inkább kivétel, mint szabály. De egyébként sem nagyon tudnám elképzelni, hogyan is nézne ki ez élőben, mit is csinálnék, mit játszanék konkrétan hangszerrel, stb. Ez egy akkora vállalkozás lenne, megcsinálni hozzá a dalokat, vizuálokat – mert hát anélkül manapság már semmi sincs –, vezérelni mindezt, szóval ehhez olyan hardver és infrastruktúra kéne, amilyen nekem nincs, és vélhetően nem is lesz. Ha persze ebből meg lehetne élni, akkor még el is gondolkodnék rajta, de hát tudjuk mi a realitás :)
A Ghost Toasttal tavaly nagylemezt adtatok ki, mely talán külföldön több vizet zavart, mint itthon. Mi a helyzet a zenekarral? Hogyan éltétek meg a leállást, esetleg dalírásba fogtátok a koncertek hiányából fennmaradó időt, kreatív energiát?
Szerencsére azért itthon is sok helyen megfordult a lemez és nagyszerű kritikákat kapott – ezúton is köszönjük őket. De való igaz, hogy külföldön nagyobb az ilyesmire az érdeklődés és a piac. A zenekar egyébként köszöni, jól van, átvészeltünk egy tagcserét, reméljük a vírust is sikerül, közben meg szépen lassan készül a következő anyag. A koncertek hiánya minket nem rázott meg, amúgy sem tervezünk egy évben 4-5 fellépésnél többet, a családjaink és munkahelyeink miatt bele sem férne. Egyelőre nem látjuk, mikor lehet majd belőle kész lemez. Ez a kvázi online munkamódszerünk a dalok elkészítésére már nem újdonság senkinek, de azért elég sok macera van vele: el kell érni, hogy mindenkinél meglegyen minden részlet, minden úgy szóljon ahogy kell neki, és képes legyen a lehető legtöbbet a legkevesebb idő- és energiabefektetéssel hozzátenni.
Ez valahol pusztán technikai kérdés, de nagyon komplex rendszert kell itt üzemeltetni, úgyhogy ezért is haladunk néha lassabban. Viszont remélhetőleg még idén sikerül teljesen készre vágni az előző lemez testvérét – talán elárulhatom, hogy ez a tervünk, folytatjuk az abban megkezdett koncepciót.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.