A vírus második hulláma már a nyakunkon, eldőlt, hogy idén már nem tombolhatunk 500 fő fölötti zenés-táncos rendezvényen, és szinte az összes fesztivál lemondta idei, sokadjára eltolt eseményét. A baj csőstül jött, de alternatív megoldások állami és lokális szinten is érkeztek, például a sokat a hírhedt raktárkoncertek, vagy kisebb lélegzetvételű koncertek/fesztiválok formájában (például a Fekete Zaj, Palkonya Hangja, UbikEklektik). Hamarosan érkezik a klubszezon is, mellyel kapcsolatban a hazai zeneipar szervezői nemhogy óvatosan fogalmaznának, de jelenleg még senki sem meri megbecsülni, hogy a betervezett koncerteket valóban meg lehet-e tartani. Összeszedtük az elmúlt hetek történéseit a kormány nagy svunggal, de nem túl részletesen bejelentett segélycsomagjaitól kezdve egyéb pályázati lehetőségekig.
Ahogy arról mi is beszámoltunk, július végén érkezett a kormányhatározat, miszerint augusztus 15-től sem lehet tömeges zenés-táncos rendezvényeket tartani, a nagy bajba jutott zenei szektor részére pedig egy 5,3 milliárdos mentőcsomagot dob be az állam: az előadónként maximum 15 millió forintig terjedő támogatás (mely arányosan körülbelül ötszöröse egy átlagos fesztiválfellépésnek) feltétele az ún. raktárkoncerten való fellépés, melyek mindegyikét egy állami tulajdonú cég, az Antenna Hungary fog streamelni az elkövetkezendő hetekben. Hogy milyen platformon, arról egyelőre nincs döntés. A kormány Lobenwein Norbertet, a Music Hungary szövetség alelnökét és a VOLT Produkció Kft. társtulajdonosát bízta meg a döntéssel, hogy a legfeljebb 150 produkciónak esélyt kínáló csomagba melyik 50 fesztiválzenekar kerüljön be, de a rutinos zenei szakember a válogatást a tíz legnagyobb magyar fesztivál szervezőire bízta, továbbá az eredeti számot sikerült megdupláznia, hogy közel 100 könnyűzenei produkció jusson be a kalapba.
Amíg a cigányzenekarok támogatása az 5,3 milliárdos csomagban 800 millió forintot tesz ki, addig a fesztiválzenekarok között körülbelül 600 millió forintot fognak elosztani. A lista egyébként elkészült, ezen a linken böngészhető, de akadt néhány előadó, aki egyből jelezte, hogy ugyan élnek a lehetőséggel, de a bevételük egészét, vagy részét a háttérben dolgozó állandó technikusi stábjuknak adják (részben ez volt egyébként az állami csomag egyik célja), de sokan inkább olyan zenekarokkal osztják meg, akik nem kaptak lehetőséget a listán, illetve a Fábián Juli Emlékalapítványnak is többen felajánlották a gázsijukat. Így tett Ohnody, Saya Noé, vagy a Mörk is, hogy az említett szervezet a leginkább rászoruló háttérdolgozók közt ossza szét a pénzt.
Augusztus elején az 5,3 milliárdos támogatás bejelentése után pár nappal Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő egy újabb, 2 milliárd 120 millió forintos keret megnyitásáról beszélt, mely nem a raktárkoncertek, hanem az élőzenés klubok támogatására jött létre. Három főbb pillére a következő:
- kisebb vidéki klubok és koncerthelyszínek: vidéken összesen 80 helyszín kaphat egyenként maximum 9 millió forintos támogatást, egyenként 10-10 könnyűzenei eseményre - 720 millió forint
- nagyobb klubok és helyszínek: 20 klub kap egyenként 30-30 millió forintot, 10-10 könnyűzenei esemény megvalósítására - 600 millió forint
- határon túliak: 11 klub, legfeljebb 9-9 millió forintot kaphatnak, 11-11 esemény megvalósítását kell vállalni - 100 millió forint.
A klubok, koncerthelyszínek ügyében a Petőfi Irodalmi Múzeum lesz a megvalósító, de a hoppon maradt fesztiválszervező cégeknek is jut 700 millió forint, számukra a Magyar Turisztikai Ügynökség pályázata jelenti majd a segítséget, így a kormány elképzelései szerint a nyári fesztiválszezonban dolgozók sem maradnak majd munka nélkül. Egyelőre ezen a területen is sok homályos folt van, állítólag egyéni egyeztetések alapján fognak a konkrét összegekről dönteni.
Érdemes még megemlíteni a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) nemrégiben kiírt pályázatát, mely nem kifejezetten zenészekre van specializálva, hiszen az összes művészeti ágban tevékenykedő adószámos magánszemély, vagy szervezet benyújthatja pályázatát az összesen 850 millió forintos kerettel gazdálkodó állami szervnél. A legfeljebb 1.500.000 Ft-ig elnyerhető támogatás összegének alapjául a pályázó szervezet előző évi árbevétele szolgál. Vidéki jelentkezők augusztus 17.-től augusztus 31.-ig nyújthatják be igényüket, részletek a feltételekről ezen a linken találhatók.
Az egyik legfontosabb és a debreceni bandák számára is a leginkább elérhető támogatás az NKA által idén is meghirdetett induló és kezdő zenekarokat érintő Hangfoglaló Program-pályázat. Az elmúlt hét évben olyan előadók kaptak 2 millió forint körüli kezdőlökést, mint a Lóci játszik, a Belau, a Fatal Error, vagy a Platon Karataev. A hang- és képfelvételekre, turnék és fellépések megvalósítására, s ezeknek kommunikációjára elkölthető összegre szeptember 8. éjfélig lehet pályázni, a szakmai zsűri a legjobb húsz jelentkező közt fogja elosztani a pénzt. Részletek a hivatalos honlapon.
Itt tartunk tehát most, ezek a lehetőségek talán minden eddiginél többet jelentenek a zenészek és a zeneiparban dolgozók számára, de az igazi segítség az volna, ha a vírus többé nem szólna közbe és a jelenlegi károknál többet nem kellene szenvednie sem az előadóknak, sem a koncerteknek helyet adó kluboknak, fesztiváloknak és szervezeteknek.
Fotók: pexels.com, sinco
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.