Még egy cikk erejéig foglalkozunk a 2025-ös, holnap kezdődő Campus Fesztivállal a szervezői szubjektív ajánló után, ugyanis most egy különleges előzetessel jövünk:
mutatjuk a fesztivál legizgalmasabbnak tűnő nemzenei programjait.
Akad itt színház, képzőművészeti installáció és szakmai beszélgetés az oknyomozó újságírásról. Ami viszont nem fért bele a listába – mert ponthogy az esemény zenei programjába esik bele –, de kikívánkozik belőlem, az többek között a Made in Debrecen X Hangfoglaló Színpad line-upja, ahol számos helyi feltörekvő vagy már jól bevált, országos színvonalon zenélő banda is lehetőséget kap. De a szerdai Téboly x HNT programot is meleg szívvel ajánljuk a Forest Underground színpadon annak, aki nagyrészt helyi elektronikus zenére pörögne. Az előszó zárszavaként pedig álljon itt az a felismerés, miszerint az alább következő művészeti és társadalmi kérdéseket is boncolgató programok egyre fontosabb elemei lesznek a Campusnak hosszabb távon, hiszen a Bánkitó és a Kolorádó Fesztivál kiesésével az országos fesztiválpiacon nagy lyukak keletkeznek. Még akkor is, ha a Campus profilja már rég a nagyobb tömegek megmozgatásáról (is) szól és korábban is voltak izgalmas kiegészítő helyszínek (most elmorzsolok egy könnyet a KULTer.hu X DUB Székház Összművészeti Placcért), de izgalmas lenne látni, hogy még több képzőművészeti, színházi – legyen az fizikai színház, rövid performansz vagy egy 60 perces monodráma – program mellett, illetve a kritikai gondolkodást serkentő beszélgetés, workshop szivárogna be a következő években.
Mert fesztiválra menni a kétezerhúszas években igenis egy sokdimenziós dolog, rengeteg emberrel és rengeteg – érzelmi, fizikai és intellektuális – kapcsolódási vággyal.
- Manír spot
Art Placc, szerdától minden nap
Rögtön egy önismétlés, ugyanis Süli Andris is felhívta a figyelmet ajánlójában a Manírra, akik a tavalyi versfal és installáció után idén is készülnek valamivel. A helyi alternatív fiatalokból álló csoport a Campus híres békáját idézi meg a firkálható békamobillal, illetve a „Csomó-pont” fantázianevet kapó programjuk is izgalmasan hangzik a sejtető hangvételű előzetesek alapján. A stadion oldalában az Art Placcon kapcsolódhatunk be a történésekbe, addig is kövessétek be a Manírt Instagramon!
- Papilupido: Maja – A valóság fátyla
Art Placc, szerdától minden nap
„A valóság ott kezdődik, ahol a kérdés megszületik – és ott ér véget, ahol a válasz elcsendesedik” – szól az előadás szűkszavú leírása, amiből túl sokat nem tudunk meg, de a címből annyi biztosnak tűnik, hogy a hindu vallás filozófiáját járja körbe a fiatal színészekből és táncosokból álló társulat az Art Placcon. Ráadásul minden nap este kilenctől el lehet csípni őket ott, „ahol gép és ember határa csak egy rezgő fátyol”. Alkotók: Kemény Rozi, Szűcs Dóra Ida, Szász Dániel, Fekete Dávid.
- Campus TV: WMN Popfilter Csepelyi Adriennel, vendég: Co Lee, Szelei Dóra
Jim Beam Bár, csütörtök 18:50
Csepelyi Adri és a Campus neve tavaly forrt össze, amikor kijött a Campus 15, egy gyönyörű, színes-szagos könyv a fesztivál jubileumát ünneplendő, s amelynek társszerzője a mostanság a WMN-nél dolgozó újságíró volt. A népszerű Popfilter adás kiköltözik az idei Campusra, minden nap izgi beszélgetésekre van kilátás a Jim Beam Bárban koraesténként, de különösen a csütörtöki tűnik annak, melyben Co Lee-t és Szelei Dórát hallhatjuk egy élő podcast felvétele alatt.
- Diogenész
H2O Kultpince, péntek 19:30
Formanek Csaba a magyarországi független színházi világ egyik kiemelkedő alkotója. Darabjait többször, több platformon is díjazták, szereti a groteszket, a felforgató dolgokat és az sem ritka, hogy egy saját maga által rendezett műsorban egyedül ő van a színpadon. Ezúttal mindenképp így lesz, ugyanis a Diogenész egy monodráma, amiben a híres ógörög filozófus életét dolgozza fel. Diogenész egyébként rendkívül szórakoztató és érdekes figurája a filozófiatörténetnek: állítólag egy hordóban lakott egy piac mellett, szerette műveltségét élcelődésre, mások megvetésére használni, illetve a legszigorúbb portrék alapján a köztéri vizelés és önkielégítés sem állt tőle messze. Azért az vagány!
- Szatiriázis – Házibuliszínház
H2O Kultpince, péntek 21:30
Hogy milyen az imprót, a stand-upot, a kocsmafilozófiát, a közösségi sztoriépítést, valamint a házibulit, a táncban való feloldódást és a bakkhanáliák fűtött levegőjét ötvözni? Ajánlója szerint a Szatiriázis a válasz minderre. Egger Géza (Dr. Egger) és Fekete Ádám (DJ Feá) közös előadása semmiképp sem passzív nézőkre alapoz, szóval a Dioegnész megtekintése után érdemes maradni a Víztorony gyomrában, ugyanis ez az a típusú színház, aminek során nézőből szereplő lehet. Jelentsen bármit is, de még így lehet fokozni a darabot: „immerzív, hosszú, közös partizással tagolt kollektív impró, káoszkabaré és táncviadal, eksztatikus hangkulisszákkal”. Legyen így!
- Az oknyomozó újságírás szakmai titkai és veszélyei
Civil Agóra Programtér, szombat 15:30
Már-már lehetetlenül korai időpontban, de érdemes szombaton már 3 után átlépni a fesztivál kapuját, ugyanis egy hiánypótló beszélgetésen vehetünk részt a Civil Agórában. Az oknyomozó újságírásról és annak nehézségeiről lesz szó kelet-közép-európai kontextusban, hiszen részt vesz rajta Nick Thorpe, a BBC tudósítója is, aki már évtizedek óta foglalkozik Budapesttel és Magyarországgal a brit közszolgálati szolgáltatónál. No igen, közszolgálat. Erről is lehetne egy másik panel, de most érjük be azzal, hogy szakmabeliek – remélhetőleg – őszintén beszélnek egy olyan műfajról, amire mindig nagy szükség van, s ami alapja egy demokratikus berendezkedésű sajtónyilvánosságnak (és országnak).
- A szerencsejátékos
H2O Kultpince, szombat 21:00
Robert Capa a valaha élt leghíresebb magyar származású fotóriporter, született Friedmann Endre. De ki volt ő azon kívül, hogy a spanyol polgárháborútól kezdve a második VH-n át az indokínai konfliktusig szinte mindenhonnan tudósított rövid élete alatt? Önéletrajzi írásai alapján készült belőle a Színház- és Filmművészeti Egyetem és a Babeş-Bolyai Tudományegyetem támogatásával A szerencsejátékos című mondoráma, vagyis érdekes lesz az, hogy ezt a belső nézőpontot közel száz évvel később miként lehet színpadra vinni. Előadja: Pazsiczki Máté. Alkotók: Kúti Manyi, Kis Xavér, Varga Bálint, Varga-Amár Rudolf, Belevski Panni, Horváth Mózes.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.