Két filozófiából doktorált egyetemi oktató összeállt Debrecenben, hogy kikísérletezze saját zajzenéjét elektronikus eszközökkel és félmoduláris szintetizátorokkal, megspékelve experimentális videóművészettel. A projekt emiatt két szálon fut, de irányát tekintve mindkettő ugyanarra a progresszív alkotói attitűdre mutat: érzelem- és értelemképző műveleteket provokálnak ki hallgatóikból/nézőikből. Bemutatkozik dj goodbye és a blanche the vidiot.
Bodnár János Kristóf és Péter Szabina polgári foglalkozásukat illetően nem akármilyen szellemi munkát végeznek, hiszen itt, a Debreceni Egyetemen dolgoznak, az ÁOK Magatartástudományi Intézetének oktatói.
A munkahelyi kapcsolaton túl művészeti projekttársra is találtak egymásban, együttműködésukben született meg, illetve lépett online nyilvánosság elé két éve blanche the vidiot // dj goodbye (előbbi a video art és a perfromansz, utóbbi pedig a zene, sound design oldaláról).
Alapvetően elektronikával dolgoznak, szoftveres és hardware szintetizátorokkal (főleg félmodulárisokkal), inkább experimentális jellegűekkel (SOMA-k, Make Noise, theremin, 'west coast' szintézis), de mindenféle perkusszív dologtól kezdve (hangtálak, dobgépek) az élő hangon keresztül a field recordingig minél több dologból igyekszenek építkezni.
Ha inspirációkat kellene mondaniuk, vagy akik nagy hatást gyakoroltak rájuk, akkor például Klaus Schulze, Lustmord, Steve Roach és Throbbingre Gristle nevét említik, de szerényen hozzáteszik, hogy annyira kevés zene van még mögöttük, hogy túlzás lenne ezt túl komolyan leírni. Soundcloudon mindenenesetre Szabina és Kristóf összes hangzó anyaga megtalálható, érdemes lecsekkolni.
Falazás / Masonry from blanche the vidiot on Vimeo.
Az itt látható több, mint 24 perces alkotás a legújabb eredménye kollaborációjuknak, de a közös munkában Tóth Kinga kortárs költő és performer is alaposan kivette a részét. A jelenleg Debrecenben élő, de számos nemzetközi együttműködésben, előadásban résztvevő és többnyelvű kötettel is rendelkező alkotóval 2020 óta ápolnak virágzó munkakapcsolatot.
A hang és a hozzá készült videó márciusban volt élőben hallható és látható az Aurórában a Metropolis – Hangbeszédek eseményén. A Falazás Kinga 'Kelemennék' című versén és a Kőmíves Kelemen balladáján alapszik, továbbá – némileg módosítva – internetes fórumokon talált falazás ’tippek’ /’receptek’ hallhatóak benne. Ezeket olykor a madárének kontextusfüggő használatáról szóló megfigyelésekkel, olykor pedig D.H Lawrence idézettel egészítették ki.
A közös alkotásunk egyik alapgondalata az volt, hogy valahogy hangot adjunk annak a szomorú jelenségnek, ami minden nap újra és újra megtörténik: a családon belüli erőszak mindennapi áldozatainak próbáltunk emléket állítani.
Hasonló élő performanszuk hamarosan, június 25-én, a Múzeumok Éjszakáján lesz a budapesti Kassák Múzeumban, ahol Ujvári Erzsi verseire reflektálnak majd hangban és video artban egyaránt, de Debrecenben is elcsíphetjük őket hamarosan. Addig is ajánljuk a rendkívül igényes és audiovizuális anyagban gazdag blanche the vidiot honlapot, dj goodbye Spotify-oldalát, valamint Fb-oldalukat.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.