A karantén csöndjéből új lemezzel jelentkezett városunk egyik legizgalmasabb, egyben legkülöncebb zenésze, Urbán Bence aka Gidnim'Rém. A multiinstrumentalista orvost ebben a cikkünkben mutattuk be, sokadik elmezavart okozó albuma pedig május legvégén vált elérhetővé az összes streaming- és videoplatformon Csőr címmel.
És mit kap az a bátor vállalkozó, aki a hét éven át készült bő 50 perces opuszt meghallgatja? Egy túlfuttatott alternatív ornitológiai elmélkedést a legváltozatosabb zenei eszközök és stílusrétegek segítségül hívásával. A madár tematikájú album épp olyan izgalmas, egyben elborzasztó, mint számos szárnyas állat párzási tánca, vagy táplálkozási szokása.
Van itt elektronikus kockazene, csicsergéssel megfűszerezett lágy zongorafutam átvezető gyanánt, madárdiszkó – Gidnim'Rémtől szokatlan, már-már klasszikus dalszerkezettel és refrénnel, egy gyöngytyúk perspektívájából.
Változatos zenei megoldások mellett legalább ennyire sokszínű narrációs eszköztárral találkozhatunk a lemezen. Szöveges síkon az infantilis dalolászástól az ösztönös hadarós rappelésen át egzisztenciális kríziskérdésekig tart a skála. A 'Gyorstalpaló' kórusa például teljesen váratlanul parancsol megálljt és hagy az út szélén minket: „És mi van, ha szembesülünk azzal, hogy az idő gyorsan telik, s ebben a rövidke életben valószínűleg semmit sem fogunk csinálni, ami hosszútávon számít és úgy is elfeledkeznek rólunk.”
A 'Jön a Tél' című számnál, körülbelül féltávnál mintha elfáradna a lemez, de a Gidnim'Rém esetében ez csak azt jelenti, hogy a vad elektronikus zenei ötletek egyre elborultabb szöveges betétekkel alkotott egyvelege még esszenciálisabban tör a felszínre. Az album záródarabja, a 'Csipeget', ezt a hullámzó, érzelmileg és mentálisan is megdolgoztató dalcsokrot nagyszerűen fékezi le – még ha feloldozást nem is nyújt.
Borzasztóan megterhelő végighallgatni a Csőrt, aki háromszor egymás után teszi ezt, az legalább olyan mazochista, mint én. Ettől függetlenül megéri emésztgetni, hiszen minden újrahallgatásnál fel fogunk fedezni egy olyan részletet, zenei, vagy épp szöveges megoldást, ami könnyebbé és megbocsáthatóbbá teszi magát a lemez hallgatását. Nem olyan egyszerű ez a 2020-as év, akkor miért is lenne egyszerű Gidnim'Rém új albuma?!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.